Čo by ste mali vedieť 2018-11-27T21:28:04+00:00

Ako si správne vybrať dom ?

1. Katalógový alebo na mieru?

Dom na mieru vs katalógový? Aké sú hlavné výhody? Katalógový dom má projektovú dokumentáciu skoro celú hotovú, takže nie je nutné čakať na jej spracovanie. Celý proces od výberu až do ukončenia výstavby trvá kratšiu dobu. Naopak spracovanie projektu na mieru trvá podstatne dlhšie, nakoľko architekt vytvára dom podľa Vašich predstáv, a preto sú potrebné viaceré konzultácie, až kým dospejete k finálnemu návrhu. Pokiaľ máte vo Vašom dome jasnú voľbu z katalógu neváhajte a vyberte si ju. Ak ste na pochybnostiach alebo si neviete vybrať ten pravý, navštívte architekta, ktorý Vám určite rád pomôže. Je teda len na Vás aký typ domu si vyberiete.

2. Bungalov alebo poschodový?

Túto otázku si pri stavbe vlastného domu položí asi každý. Oproti všeobecnému názoru, že je to čisto subjektívna záležitosť majiteľa, čo sa mu viac páči, má tento problém aj iný rozmer. Pri rozhodovaní medzi bungalovom a poschodovým domov, zohráva viacero faktorov. Jedným z nich je veľkosť pozemku, na ktorom chcete stavať. Čím väčší dom, tým viac plochy z pozemku Vám ukrojí. Poschodový dom Vám pri rovnakej pôdorysnej ploche ako bungalov zaberie skoro o polovicu menšiu plochu na Vašom pozemku, ktorú môžete zmysluplnejšie využiť. Z energetického hľadiska je poschodový dom efektívnejší, keďže teplo, ktorým si kúrite na prízemí prirodzene stúpa hore a tým čiastočne vykuruje aj poschodie a vy uštríte na kúrení. Pokiaľ máte teda malý pozemok, je lepšie uvažovať nad poschodovým, ak sa s domom pohodlne zmestíte na pozemok, tak voľte kľudne aj bungalov.

3. Väčší alebo menší?

Stačí mi malý dom? Alebo radšej postaviť veľký pre istotu? Čo, ak budem mať málo miesta? Nebudem zbytočne platiť vysoké účty za kúrenie, kvôli veľkej vykurovacej ploche? Jedny z najčastejších otázok, s ktorými sa pri stavbe domu určite stretnete. Odpoveď je vždy individuálna.
Vždy je to o kompromise medzi veľkosťou a nákladmi. Čím väčší dom, tým bude drahší pri výstavbe a zároveň aj jeho prevádzkové náklady budú väčsie. Preto si je treba veľmi dôkladne zvážiť, čo skutočne budem v dome potrebovať, a čo už bude tvoriť luxus naviac a zvážiť, či to stojí za to.